Zabava i igra: Vaše dijete – mali pronalazač!

IGRE ZA DJECU U KUĆI: Igračke i zabavni eksperimenti za sticanje različitih znanja i vještina

“Proka pronalazač” je sjajna igra za djecu uzrasta od 2 do 3 godine. istovremeno je i zabavna i poučna, a vama će izazvati smijeh kada budete čuli zaključke svojih mališana

Djeca su izuzetno zainteresovana za sve pojave koje ih okružuju. Predlažemo vam da trenutke koje provodite zajedno iskoristite i za nove igre, kroz koje ćete na zabavan način da istražujete svijet oko sebe. Jedna od njih zove se “Proka pronalazač”…

Kako se igra ova igra?

Veoma jednostavno! Sve što vam je potrebno jesu volja, slobodno vrijeme i nekoliko stvarčica iz kuhinje. Kroz ovu igru vaše dijete upoznaje zakone fizike i hemije na veoma jednostavan i zabavan način te donosi zaključke na osnovu “eksperimenata” koje zajedno radite.

VODA

Odličan materijal za igru i eksperimentisanje. Pomoću nje možete otkriti pod kojim se uslovima voda pretvara u paru ili led, šta se u njoj rastvara a šta ne, kakvog može biti ukusa i zašto, šta pliva po vodi, a šta tone, i sl.

Evo nekoliko praktičnih eksperimenata s vodom!

* Iznesite kocku leda iz zamrzivača, a zatim pitajte dijete šta će se s njom desiti ako je ostavimo na toplom. Nije loša ideja da te odgovore zabilježite, jer umiju biti veoma duhoviti. Zajedno posmatrajte “pretvaranje” leda u vodu, a zatim uporedite djetetove odgovore prije i poslije izvršenog eksperimenta.

* Uzmite dvije kocke leda, pa jednu stavite u čašu s hladnom, a drugu u čašu sa vrućom vodom. Pustite dijete da dotakne obje čaše, a zatim ga pitajte u kojoj čaši će se led brže otopiti i zašto. Zabilježite odgovor.

* Operite zajedno lutkine haljinice, a onda pitajte dijete gdje će se prije osušiti – na osunčanom ili na sjenovitom mjestu. Uvijek tražite da vam podbrobno objasni svoj odgovor.

* Sipajte istu količinu vode u dvije šerpice. Jednu stavite na vrelu ringlu, a drugu ostavite na stolu. Kada procijenite da je voda iz šerpice na ringli već počela da isparava, dovedite dijete u kuhinju, pa ga pitajte gdje je nestala tečnost iz šerpice.

* Zajedno provjerite šta se dešava s ukusom vode kada joj dodate šećer, a šta kada dodate so. Dajte djetetu da proba. Zatim provjerite šta se dešava kada te dvije vode dobro promiješate (šećer će se rastopiti, dok će so u drugoj posudi ostati na dnu).

* U dvije prazne čaše sipajte po kašičicu šećera. U jednu čašu sipajte hladnu, a u drugu toplu vodu, zatim pitajte svog Proku pronalazača u kojoj čaši će prije nestati šećer i zašto. Zabilježite odgovor.

* U jednu čašu s vodom sipajte sirup od maline ili jagode i promiješajte, a u drugu čašu takođe sipajte sirup i nemojte miješati. Posmatrajte šta se dešava i navodite dijete na zaključke.

* U dublju posudu sipajte vodu, pa pitajte dijete koji će predmet iz vašeg okruženja (kliker, balon, loptica, šibica, perce, plastična kašičica, sunđer…) plivati, a koji će potonuti. Porazgovarajte s djetetom zbog čega neki predmeti tonu, a neki ne. Dobićete pregršt zanimljivih odgovora.

Male glave pune mudrosti:

“Led je procurio” (Tamara, 2 godine)

“U jednoj čaši je sok, a u drugoj more” (Jovan, 2,5 godine)

“Šećer se u vrućoj čaši ošurio.” (Danko, 3 godine)

“Kliker neće da potone, jer je providan.” (Zorana, 26 mjeseci)

“Malina je slađa, a jagoda ljepše miriše.” (Bogdan, 2,5 godine)

 

SVJETLOST I TOPLOTA

* Stavite jednu vazu sa cvijećem u orman, a drugu na prozor, pa iz dana u dan provjeravajte koje cvijeće brže napreduje. Zatim jedno cvijeće stavite u hladnu a drugo u toplu prostoriju, pa posmatrajte kako se razvija. Dijete će shvatiti da bez svjetlosti i toplote nema života.

* Razgovarajte s mališanom o propuštanju svjetlosti, tj. istražite zajedno koji materijali propuštaju svjetlost, a koji ne (papiri različite debljine i boje, tkanine, plastika, staklo).

* Zamračite sobu, uključite baterijsku lampu, pa se igrajte sjenkama na zidu. Pravite razne oblike, a dijete neka pogađa koju životinju ste napravili. Pustite da sjenke igraju po zidu, pokušajte da uhvatite svoju sjenku, da pobjegnete od nje… Postavljajte djetetu pitanja.

Male glave pune mudrosti:

“Cvijeće je uvenulo zato što je usamljeno.” (Maša, 2 godine)

“Hajde da obučemo cvijeću kaput da se ne prehladi!” (Igor, 3 godine)

“Sjenka je pobjegla jer se uplašila mraka.” (Dunja, 2,5 godine)

“Neću zeku na zidu, hoću pravog!” (Petar, 3,5 godine)

 

ELEKTRICITET

* Uzmite novinski papir, iscjepkajte ga na sitne komadiće, dajte djetetu češalj, protrljajte ga i recite mu da prinese češalj papirićima. Šta će se desiti? Zatim recite djetetu da se očešlja i potom prinese češalj papirićima. Bilježite djetetove reakcije i zaključke.

* Naduvajte balon, snažno ga protrljajte o kosu i prinesite staklu. Neka vam dijete odgovori na pitanje šta to pridržava balon za staklo.

Male glave pune mudrosti:

“Papirići su poludjeli!” (Danica, 3 godine)

“Kosa mi se nakožila.” (Sandra, 2 godine)

“Balon pava na prozoru.” (Marina, 22 mjeseca)

 

Važna napomena roditeljima!

Nemojte očekivati da dijete pravilno definiše svoje zaključke. Cilj ovih istraživačkih igara jeste da dijete nauči da zaključuje na osnovu onoga što vidi. Ovi mališani iz jednog vrtića donijeli su pravilne zaključke, ali su ih iskazali svojim jezikom.